DEFIL MELODIA


Melodia jest częścią projektu "gitary elektroakustyczne dwukolankowe". Zamysł ten powstał w 1968 roku a w 1969 były sporządzone dokumentacje, prototypy i wdrożenie produkcji.Twórcy upodobali sobie linię Gibsona i jak wcześniej skonstruowano gitary wzorowane na Gibsonie, tak tu widzimy inspirację serią ES. Przedsięwzięcie obejmowało gitary Melodia, Echo, Echo 12 str i basowa Rytm. Melodia i Rytm zostały wdrożone w 1969 roku, rok później Echo w dwóch wersjach. Korpusy były identyczne w Melodii jak i Rytmie, z różnicą rozstawu otworów na przetworniki. Przetworniki to jeden z tych elementów który wyróżnia nową linie instrumentów. Można zaryzykować tezę, że te przetworniki opracowano wcześniej niż wspomniany rok 1969. Na zdjęciu pochodzącym z LP KRAJOBRAZY zespołu TRUBADURZY z 1968r widzimy muzyków z unikalnymi instrumentami DEFIL. (podobnie jak TEMPERAMENTY grali oni na rodzimych instrumentach). Pierwsze dwie gitary od prawej (TARANTELA - M.Lichtman i MAMBO - S.Kowalewski) mają zastosowane właśnie tego typu przetworniki.


Kolejnym wyróżnikiem są dotąd niestosowane w innych modelach klucze. Zakrycie przekładni ślimakowa miało zapewnić komfort i przedłużyć trwałość fabrycznego smarowania.W zamyśle projektantów "dwukolankowce" miały być nieco bardziej ekskluzywną serią gitar. Niestety piętą achillesową okazały się przetworniki. Bardzo skomplikowana konstrukcja, słabej jakości elementy plastikowe oraz ferrytowe magnesy pogrzebały ostatecznie dobrze zapowiadające się instrumenty. Produkcję zakończono w 1975 wprowadzając model Melodia2.


Mimo wszystko przez wielu ten model uznawany jest jako jeden z bardziej udanych i prze niewielu poprawkach jest całkowicie grywalny
Specyfikacja modelu:

Czas produkcji 1969-75
Konstrukcja bolt-on
Menzura 628 -650 mm
Radius 230-260 mm


Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
 

DEFIL VINTAGE GUITARS. Copyright 2013 All Rights Reserved Revolution Two Church theme edited by Defil-Vintage