KOSMOS


Model KOSMOS do dziś wzbudza szalone emocje. Nieważne gdzie w jakiej formie się pojawi zwraca na uwagę przede wszystkim wyglądem. Wydawałoby się że to kopia GIBSONA MODERNE ale czy aby na pewno?!


GIBSON MODERNE prototyp - źródło: INTERNET

Jest rok 1957. Na amerykańskich targach sprzętu muzycznego GIBSON prezentuje swoje nowe modernistyczne prototypy. Jest tam Flying V, Explorer i wspomniany wcześniej Moderne. Jak pokazała historia dwa pierwsze modele weszły do produkcji, a co stało się z Moderne? Może był za bardzo futurystyczny jak na tamte czasy? Ted McCarty ówczesny dyrektor GIBSON mówi tylko o prototypach jakie zostały wyprodukowane, zaś inni twierdzą ze partie przygotowanych egzemplarzy Moderne spłonęły podczas pożaru fabryki w KALAMAZOO. Moderne powraca dopiero w latach 80-tych i z miejsca staje się legendą.

GIBSON MODERNE źródło: www.gibson.com

1978 roku w fabryce DEFIL powstają 4 nowe projekty gitar elektrycznych. Są wśród nich następcy Hollowbody MELODIA i RYTM oraz dwa projekty gitar Solidbody. Jeden z nich nie doczekał się wdrożenia, może również jak w przypadku Moderne z lat 50-tych był zbyt futurystyczny.


DEFIL PROTOTYP www.waldemarkuleczka.pl

W 1979 r do produkcji wchodzą 3 nowe modele. Wśród nich KOSMOS. Początkowo model otrzymał szyjkę beż pręta regulującego oraz inną główką. Szyjkę wzmocniono ceownikiem aluminiowym, konstrukcja znana m.in. z modelu Jola2. Dopiero przy pierwszej modernizacji w 1980 r zainstalowano pręt oraz zmieniono wygląd główki na charakterystyczna "strzałę"


DEFIL KOSMOS www.waldemarkuleczka.pl

W modelu KOSMOS zastosowano znane z poprzednich gitar przetworniki typu singiel S407. Połączone były one z 4 potencjometrami wraz z układem elektronicznym na zespolonej płytce drukowanej. Schemat ten miał zapewnić możliwość pełnej modulacji tonami i głośnością. 


ZDYNIO ©

W modelu tym zastosowano również nowy mostek. Teraz powiedzielibyśmy ze to typ Tune-o-matic z rolkowymi siodełkami. Mostek taki dawał pełną możliwość ustawienia menzury jak również możliwość regulacji odstępu miedzy strunami. Rolki miały wewnątrz gwint i obracając je na gwintowanym pręcie siodełka mostka można było je przesuwać. Niestety konstrukcja ta nie sprawdziła się i  bardzo często mostki "dzwoniły" ze względu na pojawiające się luzy a rolki siodełek potrafiły się odkręcić. 


ZDYNIO ©

W 1982 r między innymi ze względu na sytuację ekonomiczną nastąpiła kolejna subtelna zmiana aczkolwiek mająca znaczenie zarówno w dźwięku jak również w datowaniu tego modelu. Otóż dotychczasowe metalowe osłony przetworników zastąpiono czarnymi plastikowymi. 


DEFIL KOSMOS źródło: INTERNET

Korpusy modelu wykonywane były przeważnie z "klejonki" Jaworu, Buku, Topoli oklejone obustronnie obłogiem drewnianym. Gryfy wykonywano przeważnie z Buku, Jaworu ze wstawkami z Mahoniu, Grabu, lub Orzecha a na podstrunnice stosowano zarówno Mahoń, Palisander, Orzech czy nawet Grab. Tak wiele zróżnicowanych  materiałów do produkcji było wynikiem trudności w dostępności materiałów do produkcji związanej z aktualną sytuacją ekonomiczno-gospodarczą kraju.


MIREK-007 ©

Produkcję zakończono w 1984 koncentrując się na kolejnej legendzie DEFIL czyli modelu ASTER. W następnym roku pojawiła się TOSCA.

Czy aby na pewno DEFIL miał dostęp do modelu MODERNE? Gibson wprowadził na dobre swój model do produkcji podczas gdy KOSMOS już był produkowany! Czytając na forach internetowych o historii MODERNE warto zwrócić uwagę na jeszcze jeden fakt. W połowie lat 70-tych firma IBANEZ  pokazała swoje nowe modele. Wśród nich model FUTURA.

Czy DEFIL inspirował się nieznanym MODERNE?? A może to kopia kopii ??
Mimo swojego szlachetnego pierwowzoru aktualnie jest bardziej postrzegany przez pryzmat wiejskich festynów z lat 80-tych.
Specyfikacja modelu:

Czas produkcji 1979-84
Konstrukcja bolt-on
Menzura 650 mm
Radius 230 mm
Przetworniki 2 x S407
Układ 2 x Vol. 2 x Tone

GALERIA KOSMOSA wg. ZDYNIA

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
 

DEFIL VINTAGE GUITARS. Copyright 2013 All Rights Reserved Revolution Two Church theme edited by Defil-Vintage