Nowe RYTMy w fabryce DEFIL


DEFIL RYTM to jeden z pierwszych przedstawicieli serii korpusów DOUBLE CUTWAY. Luźno wzorowany na modelu ES marki Gibson z unikalną główką.

 

DEFIL RYTM 1972 fot. P.Chudzik ©

Druga połowa lat 60-tych wbrew wszystkiemu był niezłym czasem dla DEFIL. Samodzielnie produkuje modele SAMBA i LOTOS, Wdrażane są takie modele jak CARIOCA, MAMBO, TARANTELA. W planach przedsiębiorstwa na następne lata jest mowa o koncentracji produkcji na gitarach akustycznych i elektroakustycznych. Wynikiem tego założenia - zapewne wyssanego z przysłowiowego palca (nie sądzę żeby przeprowadzona marketingowe badania rynku) była decyzja o zaprzestaniu wdrażania modelu JOLA. To wtedy też powstają plany budowy nowych gitar. Nazwane są roboczo "dwukolankowe". Dziś powiedzielibyśmy DOUBLE CUTWAY. W 1969r powstały pierwsze prototypy. Jeden z nich udało się sfotografować Waldemarowi Kuleczce (PAPA D, BIG BIT)


Prototyp RYTM źródło: http://waldemarkuleczka.pl/

Do tej pory przy produkcji elektroakustyków - zwanych przez młodych gibsonówkami -  korzystano z elementów czerpanych z poprzednich modeli. Korpus był zaczerpnięty z modelu JAZZ. Obniżono jedynie nieco profil. Przetworniki będące kopią przetworników gitary HAGSTROM KENT pożyczono z modeli SAMBA i LOTOS

Dwukolankowe były zbudowane od podstaw. Jak widzimy na powyższym zdjęciu zastosowano wiele nowych  rozwiązań. 

Pierwsze co odróżnia od dotychczas produkowanych HOLLOWBODY to korpus. Lekko inspirowany modelem ES firmy GIBSON i również jak on klejony i profilowany z 3 warstw forniru prasą na gorąco. 

Następnym elementem na który należy zwrócić uwagę to są przetworniki. Przetworniki do złudzenia przypominaj przetworniki "Bi-Sonic" firmy HAGSTROM. 


źródło: http://www.hagstrom.org.uk/

Mając w pamięci rozmowę z Jerzym Polcynem jest bardzo możliwe że i w tym przypadku dokonano "przeglądu zachodniej myśli technicznej". 

Można zaryzykować tezę, że te przetworniki opracowano wcześniej niż wspomniany rok 1969. Na zdjęciu pochodzącym z LP KRAJOBRAZY zespołu TRUBADURZY z 1968r widzimy muzyków z unikalnymi instrumentami DEFIL. (podobnie jak TEMPERAMENTY grali oni na rodzimych instrumentach). Pierwsze dwie gitary od prawej (TARANTELA - M.Lichtman i MAMBO - S.Kowalewski) mają zastosowane właśnie tego typu przetworniki.

TRUBADURZY 1968r źródło:http://music60-70.ucoz.ru

Ostatnią rzeczą która odróżniała dwukolankowe od poprzednich jest zastosowanie płytki z elektroniką. Na zdjęciu prototypu widzimy układ podobny jaki był stosowany w modelu JOLA czyli 2 przełączniki oraz 2 potencjometry TONE - BASS i TREBLE oraz 1 potencjometr VOLUME. Ostatecznie do produkcji na przełomie 69/70 elektryka została ograniczona tylko do 3 potencjometrów w układzie 2 x VOLUME 1 x TONE. 


DEFIL RYTM 1972 fot. P.Chudzik ©

Wchodząc do produkcji RYTM był trzecim po modelu MAMBO i LOTOS dostępnym basem. RYTM produkowano do 1975r gdy zastąpiono go modelem RYTM 2. RYTM był bardzo popularnym basem, używanym przez wielu muzyków. 

Aby zobaczyć jacy to muzycy zapraszam na profil FB

GALERIA

Podziękowania dla: Jurek za wiedzę

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
 

DEFIL VINTAGE GUITARS. Copyright 2013 All Rights Reserved Revolution Two Church theme edited by Defil-Vintage