ASTER BAS 2 CZYLI OSTATNI SERYJNY BAS DEFILA


ASTER BAS 2 CZYLI OSTATNI SERYJNY BAS DEFILA

Gitara basowa Aster Bas 2, została wprowadzona do produkcji już w nowym ustroju politycznym w Polsce, a mianowicie w roku 1990. Produkowano ją wraz z modelem Aster Rock. Jej kształt był wzorowany na gitarze Fender Jazz Bass, zaopatrzono ją jednak w humbucker jak w modelu Fender Precision. Przypominała ją w dużym stopniu, mimo iż różniła się detalami jak na przykład wspomniany przetwornik, nieproporcjonalny lewy róg gitary, czy też główka.

DEFIL ASTER BAS II  fot. P.Chudzik ©

Gitara oferowała w zasadzie to samo co jej poprzednik – Aster Bas, przy czym główna zmiana polegała na zastosowaniu unikalnego mostka. W przeciwieństwie do poprzedniego, który nawiązywał bezpośrednio do tego stosowanego w gitarach Fender, ten mostek to Tune-o-matic. Co ciekawe jest on identyczny jak ten w modelu Aster, z tą różnicą, że z 4 siodełkami zamiast 6. Zastosowano także układ STB czyli przepuszczenie strun przez korpus, podobnie jak w Fenderach Precision z lat 50.

DEFIL ASTER BAS II  fot. P.Chudzik ©

Ponieważ Aster Bas 2, nie zmienił się wiele od poprzednika, korpusy występowały także w trzech wersjach. Pierwsza z nich to klejone deski jaworowe, pod 3 warstwami oklein po obu stronach korpusu – tak jak w Asterze, Tosce i niektórych AsterRockach. Druga wersja to korpus z jednego kawałka drewna, z okleinami – najczęściej paski jawor-mahoń-jawor. Trzecia wersja klejona była z kilku kawałków drewna, a wspomniane wcześniej paski były w tym wypadku odzwierciedleniem warstw. Spotkać można było także malowane w całości deski, a także wersje z wcięciami w korpusie. Szyjka wykonana była z jaworu i nie posiadała wstawek, zaś podstrunice wykonywano z palisandru, jaworu, mahoniu lub orzecha. Regulacja pręta odbywała się od strony korpusu. Szyjka miała menzurę 860 mm – nawiązywała ona do oryginalnych 34 cali, jednakże zaokrąglono ją do systemu metrycznego. Oznacza to, że do gitary pasują standartowe struny do gitar basowych.

DEFIL ASTER BAS II  fot. P.Chudzik ©

W odróżnieniu od modelu Jazz Bass, gdzie płytka ozdobna i płytka potencjometrów są osobne, w Defilu była jedna wielka płytka, nawiązująca kształtem do dwóch połączonych. Stosowano zarówno pokrętła w stylu stratocastera, jak też pojawiały się wersje z pokrętłami jak w Lotosie, oraz przypominające te montowane w Fenderze Precision.

DEFIL ASTER BAS II  fot. P.Chudzik ©

Zastosowany przetwornik to Muza S580 – jedyny przetwornik, który opatentowano w Polsce. Cewki w przetwornikach łączone były szeregowo, nie było możliwości przełączenia na równolegle. W oryginalnej dokumentacji po 1994 można znaleźć rysunek techniczny na którym dorysowano dodatkowy przetwornik – singiel typu Jazz Bass, jednakże nie ma potwierdzenia iż takie zastosowanie doczekało się choćby prototypu.

Układ potencjometrów 1 vol. 1 tone. – potencjometry TELPOD. Osprzęt montowany w Aster Basie był produkcji Muzy, oraz często PRESTO. Tak jak w przypadku poprzednika były mocowane 3 rodzaje maszynek – te występujące w modelu Luna, te przypominające stosowane w Fenderach (produkcji PRESTO), oraz te produkcji Muzy, różniące się od PRESTO jedynie wybitym napisem i motylkiem (ten był wzorowany na Kalamazoo montowanych też w niektórych Gibsonach).

DEFIL ASTER BAS II  fot. P.Chudzik ©

Aster Bas 2 był zatem basem zbliżonym pod względem stylistyki i specyfikacji do wyrobów z Ameryki, bądź Japonii. 

Niestety, po kilku latach zapadły decyzje o zaprzestaniu produkcji gitar elektrycznych i basowych w Defilu a Aster Bas 2 był ostatnim basem wytwarzanym przez Dolnośląską Fabrykę Instrumentów Lutniczych. Produkcja zakończyła się wraz z produkcją modelu Aster Rock w roku 1994.  Jaki mógłby wyglądać następca Aster Basu 2 i czy odniósłby popularność wśród Polskich muzyków? Tego niestety już nigdy się nie dowiemy.Specyfikacja modelu:

Konstrukcja bolt-on
Menzura: 860 mm
Mostek Tune-o-matic z systemem STB (string through body, czyli struny przepuszczone przez korpus)
Przetwornik 1x humbucker Muza S580
Układ 1 vol. 1 tony
Długość całkowita - 117cm
Długość korpusu  - 53 cm
Szerokość korpusu - 35 cm
Grubość korpusu - 4,5 cm
Długość gryfu - 85 cm
Szerokość gryfu próg 0 - 38 mm
Szerokość gryfu próg XII - 55 mm

GALERIA MODELU

Autor: Szymon

Podziękowania jak zwykle dla Jurka za wiedze
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
 

DEFIL VINTAGE GUITARS. Copyright 2013 All Rights Reserved Revolution Two Church theme edited by Defil-Vintage